Besplatna dostava

za cijelu Hrvatsku

Besplatni testeri

uz svaku narudžbu

20,000 kupaca

kvaliteta, sigurnost, privatnost

Niske cijene

vrijedi za sve proizvode

Imatinib

Imatinib

Učinkovitost Imatiniba u liječenju kronične mijeloične leukemije

Imatinib se pokazao revolucionarnim lijekom u liječenju kronične mijeloične leukemije (KML), mijenjajući perspektive i ishode za oboljele. Razvijen kao prvi inhibitor tirozin kinaze, imatinib specifično cilja BCR-ABL onkoprotein, koji je rezultat genske translokacije i koji je ključan za patogenezu KML. Kliničke studije pokazale su visoku učinkovitost ovog lijeka, s izrazito dobrim odgovorima na terapiju u velikom broju pacijenata.

Pacijenti koji primaju terapiju za liječenje određenih vrsta leukemije često doživljavaju potpuni hematološki odgovor, što znači normalizaciju krvnih vrijednosti. Osim toga, velik postotak pacijenata postiže i potpuni citogenetski odgovor, što ukazuje na odsutnost detektibilnog BCR-ABL genetskog markera.

Još važnije, mnogi pacijenti postižu i duboki molekularni odgovor, što vodi do smanjenja rizika od progresije bolesti i povećanja preživljenja.

Dugoročne studije potvrđuju da ovaj lijek može značajno produljiti preživljenje pacijenata s kroničnom mijeloičnom leukemijom, čineći ovu bolest jednom s kojom se može živjeti dugi niz godina. Osim toga, prilagodba doze i praćenje mogu optimizirati odgovor na liječenje i dalje poboljšati ishode. Kao rezultat, ovaj lijek postao je standardni prvi izbor liječenja za većinu pacijenata s kroničnom mijeloičnom leukemijom u kroničnoj fazi.

S obzirom na svoju prednost u usporedbi s prethodnim terapijskim opcijama, koje su bile ograničene na interferon-alfa i alogeničnu transplantaciju koštane srži, ovaj lijek pruža veći kvalitet života zahvaljujući oralnoj primjeni i generalno boljem profilu nuspojava. Njegova primjena predstavlja temelj u liječenju KML i služi kao uzorak za razvoj novih ciljanih terapija u onkologiji.

Razvoj i mehanizam djelovanja Imatiniba kao ciljanog terapijskog agensa

Razvoj imatiniba označava prekretnicu u onkološkoj terapiji jer predstavlja jedan od prvih uspješnih primjera ciljane terapije. Njegov mehanizam djelovanja temelji se na inhibiciji aktivnosti tirozin kinaza, posebice BCR-ABL tirozin kinaze, koja nastaje kao posljedica specifične kromosomske translokacije poznate kao Philadelphia kromosom. Ova translokacija je prisutna u većini slučajeva KML-a i dovodi do nekontrolirane proliferacije leukemijskih stanica. Imatinib se veže na ATP-vezujuće mjesto BCR-ABL kinaze i time inhibira njezinu aktivnost, što rezultira prekidom proliferacije i indukcijom apoptoze leukemijskih stanica.

Proces razvoja ovog lijeka bio je usmjeren na stvaranje molekule koja može ciljano djelovati na abnormalnu kinazu bez značajnijeg utjecaja na normalne stanice.

Ovo je bio veliki napredak u odnosu na konvencionalne kemoterapije koje neselektivno napadaju dijeljenje stanica te izazivaju brojne nuspojave. Rezultat je pažljivog dizajniranja i optimizacije, gdje je pažljivo stvorena molekula koja pokazuje visoku specifičnost vezanja za patološku kinazu.

Klinička ispitivanja su započela krajem 90-ih godina prošlog stoljeća, a rezultati su bili obećavajući već u ranoj fazi ispitivanja. Pokazalo se da je spomenuti lijek, ne samo da je učinkovit u terapiji kronične mijeloične leukemije, već i da ima znatno manje nuspojava u odnosu na tradicionalne metode liječenja. To ga je učinilo idealnim kandidatom za dugotrajnu terapiju, a njegovo odobrenje od strane regulatornih agencija značilo je početak nove ere u liječenju ovog tipa leukemije.

Odobrenje ovog lijeka bilo je značajno ne samo za pacijente s kroničnom mijeloičnom leukemijom, već je poslužilo kao inspiracija za daljnja istraživanja koja su vodila do razvoja novih ciljanih terapija za različite vrste raka. Njegov uspjeh potaknuo je znanstvenike i farmaceutske tvrtke da istraže mogućnosti ciljanog liječenja, što je rezultiralo razvojem novih generacija inhibitora kinaze i proširenjem arsenala u borbi protiv raka.

Nuspojave i upravljanje terapijom Imatinibom u onkološkim pacijentima

Unatoč svojoj učinkovitosti, terapija imatinibom može dovesti do niza nuspojava, koje se moraju pažljivo upravljati kako bi se osigurala najbolja moguća kvaliteta života za pacijente. Uobičajene nuspojave uključuju mučninu, povraćanje, umor i edeme, posebice oko očiju i na donjim ekstremitetima. Osim toga, neki pacijenti mogu iskusiti bolove u mišićima i zglobovima, proljev, osip i promjene u broju krvnih stanica, što može povećati rizik od infekcija ili krvarenja.

Upravljanje terapijom imatinibom zahtijeva redoviti monitoring pacijenata kako bi se pravovremeno prepoznale i adresirale nuspojave. Hematološke parametre je potrebno pratiti na mjesečnoj bazi tijekom prvih nekoliko mjeseci liječenja, a nakon toga prema kliničkoj procjeni.

U slučaju ozbiljnih ili dugotrajnih nuspojava, doza se može prilagoditi, ili se može preporučiti kratkotrajna prekid terapije dok se simptomi ne poboljšaju.

Osim toga, podrška uključuje i simptomatsko liječenje, poput antiemetika za kontrolu mučnine te adekvatnu hidrataciju i primjenu diuretika kod edema. Edukacija pacijenata o nuspojavama i načinima na koje ih mogu ublažiti također je ključna komponenta učinkovitog upravljanja terapijom. Pacijenti se ohrabruju da redovito komuniciraju sa svojim liječnicima o bilo kakvim novim ili pogoršanim simptomima.

Uz sve to, psihološka podrška igra vitalnu ulogu, jer kronična bolest i dugotrajna terapija mogu značajno utjecati na mentalno zdravlje pacijenta. Sveukupno, iako ovaj inhibitor tirozin kinaze predstavlja temelj liječenja kronične mijeloične leukemije, uspješnost terapije uključuje sveobuhvatan pristup koji uvažava i tjelesno i psihičko stanje pacijenta, omogućujući optimalno liječenje uz minimalne negativne učinke na kvalitetu života.

proizvoda u košarici:
Nema proizvoda u košarici

IZABRALI STE OVE PROIZVODE:

    POKLON: Za vas je dostava besplatna!

    Ukupan iznos narudžbe: